Från årsmötet mars 2023 – vuosikokouksesta maaliskuu 2023

Par-Hau höll det stadgeenliga årsmötet lördag 25.3.2023 i Hunger&Törst. På mötet godkändes bokslut, verksamhetsberättelsen, budgeten och verksamhetsplanen för 2023. Iida Rinne återvaldes till ordförande, och styrelsen fortsätter i nästan samma sammansättning som 2022, styrelsemedlemmar är Jasmine Biström, Janina Enqvist, Siv Holmgren, Heidi Ramstedt, Sofie Ramstedt, Bodil Sjögren samt Ida Bergman som ny styrelsemedlem. 

I samband med mötet premierades årets hundar -22, utställningspokalen gick till Glimbis Lit Like Kauko v Pascha “Toini”, ägare Iida Rinne och rallylydnadspokalen till Villi-Joikhu Lumihohto “Wiima”, ägare och förare Terhi Niittyaro-Pettersson. Omnämnandet aktiv medlem gick till Marine Bergen, och så fick skolarna Mia Forssell och Anne Järvinen tack för sin insats, liksom verksamhetsgranskarna Cebor Karlsson och Tettan Lindqvist, vilka lovade ställa upp på nytt. 

Vår förening är aktiv och har ca 330 medlemmar. Föreningen satsar främst på att erbjuda medlemmarna grundskolning för hundarna, men även träningar i olika specialgrenar som rallylydnad, agility och hoopers, nytt i Finland, finns i kursutbudet. Kurserna fylls fort. Par-Hau välkomnar alla hundvänner med, att ansöka om medlemskap går enkelt här på föreningens hemsida under fliken “Jäsenyys/medlemskap”.

*******************************************

 Par-Hau piti sääntömääräisen vuosikokouksen lauantaina 25.3.2023 Hunger&Törstissa. Kokouksessa hyväksyttiin tilinpäätös, toimintakertomus, budjetti ja toimintasuunnitelma vuodeksi -23. Iida Rinne valittiin uudestaan puheenjohtajaksi, ja hallitus jatkaa melkein samalla kokoonpanolla kun -22, hallituksen jäseniä ovat Jasmine Biström, Janina Enqvist, Siv Holmgren, Heidi Ramstedt, Sofie Ramstedt, Bodil Sjögren ja uutena Ida Bergman. 

Kokouksen yhteydessä palkittiin vuoden koirat -22, näyttelypokaalin sai Glimbis Lit Like Kauko v Pascha “Toini”, omistaja Iida Rinne, ja rallytokopokaalin Villi-Joikhu Lumihohto “Wiima”, omistaja ja ohjaaja Terhi Niittyaro-Pettersson. Vuoden aktiivijäseneksi valittiin Marine Bergen, kouluttajat Mia Forssell ja Anne Järvinen saivat kiitokset, kuten myös toiminnantarkastajat Cebor Karlsson ja Tettan Lindqvist, jotka lupautuivat tehtävään myös ensi vuonna.

Yhdistyksemme on aktiivinen ja jäseniä on noin 330. Yhdistys tarjoaa jäsenilleen koirien peruskoulutusta, mutta myös kursseja eri koiralajeissa kuten rallytokossa, agilityssä ja Suomessa melko uudessa hoopers-lajissa. Kurssit täyttyvät usein aika nopeasti. Par-Hau toivottaa kaikki koiraihmiset mukaan toimintaan, jäsenyyttä on helppo hakea täällä yhdistyksen kotisivuilla “Jäsenyys/medlemskap” otsikon alla.